EkoVizija

EkoVizija

EkoVizija

Već odavno poznat problem u BiH je zagađenost okoline. To negativno utiče na turizam u BiH, pa samim time i na ekonomiju. Problem nastaje uglavnom neobzirnim i nesavjesnim ponašanjem stanovništva. Najbolje riješenje za problem je postojanje web/mobilne aplikacije, na kojoj će biti javno dostupne informacije o zagađenim područijima i o ljudima koji učine prekršaj protiv okoline. Korištenjem ove aplikacije će bilo koji korisnik moći da vrlo jednostavno u dva poteza uslika problem i proslijedi informaciju, koja će biti smještena na bazi podataka stranice ekovizija. To će takođe pomoći u detaljnom istraživanju zagađenosti u BiH, pa čak i u drugim zemljama svijeta.

Promena

Budući da na ljude u najviše slučajeva utiču kazne ili pritisak javnosti da se promjene, Ova aplikacija će biti pravo riješenje, zato što će prije svega nadležnim organima davati potrebne informacije, o prekršiteljima i samim time će više ovakvih nedjela prema zajednici biti sankcionisano od strane nadležnih. Na stranici će se takođe objavljivati i poduzete akcije od strane građana i nevladinih organizacija. Budući da će ovakav tip informacija biti svima javno dostupan, rezultat svega toga će biti, veća savjest građana u pogledu na ovaj problem i ekološki čistija zajednica. To dalje vodi prema boljim ekološkim uslovima za razvoj turizma BiH, a to naravno vodi prema boljoj ekonomij.

Tehnologija

Za izradu Ekovizija aplikacije postoje dvije tehnologije: Mobilna aplikacija će biti razvijena u Phone Gap tehnologij, HTML+Java Script. Web Aplikacija: Biće razvijena uz pomoć: mysql baze podataka, PHP tehnologije, HTML/CSS + Javascript + Apache. Korištenje aplikacije će biti jako jednostavno, korisnik će koristiti samo dvije kontrole, za postavljanje slike i za komentar. Mobilna aplikacija će automaski u bazu spomenute stranice slati podatke o lokacij na kojem je fotografija uslikana.A administrator će informacije slati nadležnim organima, u zavinosti od lokacije na kome se problem nalazi. Više detalja o skici mobilne aplikacije pogledajte na facebook stranici. Na istoj stranici se nalazi skica web aplikacije.

Vremenski okvir i ciljevi

Ciljevi su sledeći: U prvom mjesecu razviti web aplikaciju koja će biti javno dostupna građanima, U drugom mjesecu je cilj razviti mobilnu aplikaciju koju će korisnici moći da koriste. U trećem mjesecu razvoja aplikacije ćemo se posvetiti promocij aplikacije, putem društvenih mreža: facebook, twiter, linked in i slično, ostvariti saradnju sa medijskim portalima, ostvariti saradnju sa nadležnim institucijama i sa nevladinim organizacijama koje se bave ovom problematikom. Od četvrtog do šestog mjeseca rada je cilj okupiti 10.000 posjetitelja aplikacije. Za ubuduće je cilj da broj informacija u bazi i broj posjetitelja bude stalno u porastu. U drugih 6 mjeseci postojanja aplikacije je cilj proširiti broj korisnika preko 100.000 u regij. Cilj za drugu godinu je u saradnji sa nevladinim organizacijama organizovati akcije tipa čišćenje zaprljanih rijeka i jezera i drugih mjesta gdije je to potrebno.

Izgradnja zajednice

Za izgradnju zajednice vodićemo online kampanju putem facebook, twiter i linked in društvenih mreža, a ofline kampanju ćemo voditi putem medija, i putem uličnih akcija u saradnji sa nevladinim udruženjima koje se bave ovim problemom. Takođe ćemo organizovati i online evente, nagradne igre i slično. Ljudi će se uključiti ofline tako što će da uslikaju i da evidentiraju ilegalne radnje počinjene nad okolinom. Isprva ćemo koristiti multimedijalne sadržaje tipa fotografija, a poslije ćemo po potrebi koristiti i video i audio materijale.

Održivost

Pored inicijalne investicije je potrebna podrška u promovisanju i u ostvarivanju kontakata. Promociju i ostvarivanje kontakata možemo da ostvarimo i sami, ali bi to zahtijevalo više vremena, a ukoliko bi dobili ovakav tip podrške ovakav tip promocije će biti mnogo jednostavnij, i jeftinij. Projekat će se održavati uz pomoć korisnika aplikacije, koji će da šalju informacije i time kontinuirano učestvovati u ispitivanju ekološkog stanja u BiH. Novčana sredstva za održavanje aplikacije će se dobavljati od strane sponzorskih priloga. i od strane medijskih portala koji budu željeli da koriste informacije koje su u posjedu Ekovizija aplikacije te u tom kontextu nagraditi i korisnika koji tu informaciju proslijedi. Kako će porasti broj posjetitlelja u bliskijoj budućnosti će se naplaćivati reklame, baneri. Za održavanje aplikacije potrebno je redovno plaćati web hosting, domenu i održavanje. Te je potrebno stalno inoviranje u kontextu usluga ekovizija aplikacije. Ekovizija se oslanja na postojanje besplatne tehnologije za razvoj proizvoda, Društvenih mreža za promociju i za uspostavljanje kontakata sa drugim organizacijama. Takođe se oslanja na postojanje drugih nevladinih organizacija i udruženja volontera koji će ubrzo početi da koriste Ekovizija aplikaciju, te da prosleđuju uočene probleme i da učestvuju u širenju ekološkoško i socijalno odgovorne zajednice.

Vlasnik projekta

Sanel Hodžić

Doprineli su projektu

Kristijan Smiljanić, Leftor d.o.o , Danijel Marković, Bojan Marković i Igor Mišić - udruga Očuvajmo i spasimo jezero Modrac!, kameleon.ba, Meteobox.ba, Restoran plaža, Fitness Centar Impuls, Tuzlalive.ba, Udruženje građana Multi, Doznajmo.com.

CHALLENGE FINALIST

Kategorija

Odgovornost

Twitter

Follow Us