FAQ

  • Šta su Izazovi?

Izazovi su otvorena takmičenja za najbolje projekte u oblasti transarentnosti i odgovornosti nosilaca javne vlasti. community boost_r Izazovi se sprovode u Bosni i Hercegovini, Srbiji i na Kosovu. Kombijuju online i offline pristup kada se radi o razvoju ideja, prikupljanju povratnih informacija i procesu glasanja.

  • Kako funkcionišu Izazovi?

Tokom aprila i maja 2013. učesnici/ce su pozvani da podnesu ideje i daju svoje komentare na koncepte u razradi. Nakon javnog glasanja uz pomoć koga ćemo napraviti uži izbor, žiri će pregledati komentare i interakciju oko tih ideja kako bi izabrali finaliste.

Svi podneseni projekti će biti postavljeni u galeriju projekata i 7 finalista po zemlji će biti spareno sa IT profesionalcima kako bi razradili tehničku specifikaciju na osnovu koje će projekti biti razvijeni na Code Sprint događajim au maju i junu. Tokom 48 sata Code Sprinta, pobednički sajtovi i/ili aplikacije će biti izrađeni i pripremljeni za lansiranje krajem juna. Na završnom događaju, od ukupno 27 projekata biće izabrano najboljih 9 (po tri iz svake zemlje) koji će dopiti finansijski grant i tehničku i infrastrukturnu podršku za što uspešnije startovanje projekta. Tokom Izazova, Fundacja TechSoup, Dokukino i IPKO fondacija će organizovati seriju događaja u svim krajevima zemalja koje učestvuju kako bi okupili zajednicu programera i društvenih inovatora, podigli interesovanje za pitanja transparentnosti i odgovornosti i delili rezultate.

  • Ko može učestvovati u Izazovima?

Izazovi su otvoreni za sve društvene inovatore, socijalne preduzetnike, organizacije civilnog društva i programere iz Bosne i Hercegovine, Srbije i sa Kosova. Tokom različitih kreativnih offline događaja i foruma, uz partnerstva sa IT zajednicama, firmama i web medijskim kućama, inovatori/ke će biti pozvani da se uključe u ceo proces.

NAPOMENA: Ohrabrujemo pojedince kao i organizacie da se prijave, ali zbog zakonskih obaveza, grantovi za finaliste mogu biti dodeljeni trima finalistima po zemlji nakon potpisivanja ugovora o grantu između Fundacja TechSoup i nevladine organizacije. Ako je pobednik/ca pojedinac, on/ona će ili morati da stupi u partnerstvo sa nekom organizacijom čiji ciljevi su u saglasju sa projektom, ili da započne osnivanje sopstvene organizacije kao uslova za dobijanje finansijske podrške. 

  • Koji je vremenski okvir Izazova?

Izazovi počinju fazom podnošenja projekata tokom koje pojedinci i organizacije iz Bosne i Hercegovine, Srbije i sa Kosova podnose svoje ideje za društvene projekte na community boost_r sajt. Faza podnošenja projekata traje od 18. aprila do 14. maja.

Nakon faze podnošenja projekata sledi faza glasanja i zasedanja žirija - 15.05 - 20.05.

Nakon izbora finalista organizovaćemo Code sprints (hakatone) za 7 najboljih projekata iz svake zemlje, 25-26.05. Sarajevo, 31.05 - 01.06 Beograd i 15-16.06. Priština.

Pobednički sajtovi i/ili aplikacije će biti napravljene za lansiranje na događaju dodele nagrada koji ćemo organizovati krajem juna ili početkom jula. Tokom ovih događaja, sudije će odabrati po 3 pobednika koji će dobiti grant od 5,000$ and raznovrsnu tehničku podršku za dalje razvoj projekta.
Jednostavan timeline Izazova možete pogledati ispod.

  • Pod kojom licencom se podnose projekti na community boost_r?

Svi podneti projekti bi trebalo da budu open source i da se predvidi upotreba modula za prevod kako bi se olakšala regionalna upotreba. Projekti koji dođu u finale će biti pod Attribution Non-Commercial-No Derivative Works 3.0 United States licencom.

  • Da li postoji ograničenje za broj podnetih projekata?

Da. Jedna organizacija/grupa/osoba može podneti 10 (deset) ideja i 3 (tri) kompletna projekta. Ukoliko imate pitanja oko organizacijsskih udruživanja ili kako da podnesete projekat slobodno nam se obratite na [email protected]

  • Za koliko projekata mogu da glasam?

Možeš glasati za 3 projekta u svakoj zemlji. Svi tvoji glasovi se čuvaju i možeš posetiti projekte za koje si glasao/la ako klikneš na "moji glasovi" tab u svom profilu.

  • Po kojim kriterijumima žiri donosi odluku?

Žiri će izabrati finaliste na osnovu zainteresovanosti zajednice (javno glasanje, komentari, praćenja projekata) i na osnovu sledećih kriterijuma:

  • Izvodljivost: Da li će ljudi koristiti alat da sarađuju? Da li je predloženo rešenje izvodljivo sa tehničkog stanovišta?
  • Potencijal za društvenu pravdu: Da li ova ideja edukuje, organizuje ili osnažuje ljude da se pozabave odreženim društvenim problemom i da li ima potencijala da izvrši značaj doprinos u rešavanju tog problema?
  • Verovatnoća za privlačenje investicija i/ili interesovanja sa drugih strana: Da li je u pitanju elegantno i jednostavno ICT rešenje koje pruža širok uticaj za relativno nisku cenu? Da li će externi partneri (zainteresovani za ljudska prava, investitori, IT kompanije, itd.) biti zainteresovani ovom idejom i biti voljni da u nju investiraju? Da li će pružiti adekvatan društveni ili novčani povrat investicije?
  • Inovacija: Da li projekat pruža inovativno rešenje? (Ideja ne mora biti potpuno nova ili nikad isprobana, dokle god je inovativna i pogodna za uspeh u predloženoj sredini)
  • Scalability: Može li se projekat primeniti dovoljno široko da zadovolji rastuće potrebe?
  • Šta dobijaju pobednici?

Pored zasluženog publiciteta i neprocenjive podrške zajednice, svaki od tri pobednika po zemlji će dobiti grant u iznosu od 5,000$ za dalje razvijanje projekta.

  • Šta je community boost_r?

community boost_r je počeo kao zajednička inicijativa Fundacja TechSoup iz poljske, Dokukino (Srbija, Bosna i Hercegovina), Zašto ne (BiH) i Kosovo 2.0 (Kosovo) u junu 2012. Svrha projekta je bila da inspiriše, omogući i promoviše tehnologiju u službi građanskog učešća u procesima povećanja transparentnosti i odgovornosti nosilaca javne vlasti u region u Zapadnog Balkana. Sada, projekat vode Fundacja TechSoup, Dokukino, Zašto ne? i IPKO Foundation sa Kosova uz podršku Charles Stewart Mott Foundation i National Endowment for Democracy. Pročitajte više.

  • Koga kontaktirati ukoliko imam pitanje u vezi sa procesom apliciranja?

Tu smo da vam pomognemo, možete nas kontaktirati na [email protected] ili preko zvanične Facebook stranice ili Twitter naloga