Hendi date

Hendi date

Hendi date

Položaj osoba sa invaliditetom je oduvek bio loš, danas ne postoji internet-portal koji bi u potpunosti bio posvećen pitanjima vezanim za ovu populaciju. Osnovni zadaci portala Hendi Date su informisanje osoba sa invaliditetom o relevantnim problemima, međusobna komunikacija, predlaganje unapređenja infrastrukture i njihovog statusa u društvu, kao i online debata o aktuelnim i relevantnim problemima. Takođe portal će sadržati sekcije posvećene online anketama, sekciju sa stručnom pomoći vezanom za pravnu i lekarsku pomoć, oglašavanje poslodavaca koji žele da zaposle osobe sa invaliditetom, kao i forum. Projekat bi imao rezultat u dva pravca: poboljšanje komunikacije osoba sa invaliditetom sa javnim institucijama i poboljšanje međusobne komunikacije. Očekuje se da portal bude održiv i posle isteka perioda od godinu dana.
The status of people for disabilities was always bad. There’s no internet portal today which could be completely contributed for questions based for this population. The main tasks of portal Hendi Date are informing the persons with disabilities about relevant problems, mutual communications, nomination of expanding infrastructure and their status in society, also and debate about actual and relevant problems. This portal will also maintain the sections based on online polls, section of expert help based on legal and medical needs, advertising the job offers who want to hire the people with disabilities and also forum for communications. Project would have result in two directions: improvement the communications with public institutions and improvement of mutual communications. It is expected that this portal be maintainable even after the lack of period of one year.

Promena

Osobe sa invaliditetom koje koriste portal će moći adekvatnije da komuniciraju između sebe i da povećaju svoj uticaj na društvenu sredinu. Portal im pruža mogućnost da prošire mrežu prijatelja. Istovremeno će društvo prepoznati značaj ove problematike i više obraćati pažnju na probleme ove populacije. Značaj ovog portala je i u tome što portal mogu da koriste i osobe koje ne spadaju u osobe sa invaliditetom.

Tehnologija

Portal će podržavati platforme Windows, Android i iOS. Osnovne sekcije sajta će biti: o nama; zakonska regulativa; vesti i aktuelnosti; online upitnici (ankete koje popunjavaju anonimno korisnici sajta, peticije, prezentovani rezultati anketa); vesti (sa akcentom na problematikom osoba invaliditetom i ratnih vojnih invalida), istraživanja (realizovati istraživanje u obliku upitnika za upravu javnih institucija koja će se odnositi na infrastrukturnu dostupnost njihovih institucija osobama sa invaliditetom, kao i predlozima za dalje unapređenje), vaš glas (web konferencija putem Skype-a za korisnike sajta, javne debate sa unapred definisanim temama), naša podrška (korisnici šalju konkretne opise problema a mi prosleđujemo dalje, takođe u ovoj sekciji se nalazi obrazac/template za obraćanje Zaštitniku prava građana i Zaštitniku prava pacijenata), pitajte stručnjaka (lekarska i pravna pomoć), prijavite problem sa infrastrukturom (problemi vezani za osobe sa invaliditetom u vezi sa infrastrukturnim i tehničkim problemima, pre svega što se tiče dostupnosti u vidu rampi, liftova, semafora, itd), zaposlenje (oglašavanje poslodavaca koji nameravaju da zaposle osobe sa invaliditetom), forum, linkovi (javne institucije i klubovi osoba sa invaliditetom).

Vremenski okvir i ciljevi

Rezultat ide u dva pravca, jedan je poboljšanje komunikacije osoba sa invaliditetom i ratnih vojnih invalida sa javnim institucijama i zajedničko rešavanje problema. Drugi se odnosi na međusobnu komunikaciju osoba sa invaliditetom, njihovo druženje i upoznavanje, kao i razmenu iskustava u ovoj oblasti. U sklopu trajanja projekta kontinuirano ide i anketa o zadovoljstvu korisnika portalom i projektom u celini.

Izgradnja zajednice

Kampanja će se odvijati u dva pravca: prvi je online (Facebook, Twitter, e-mail, banerima i reklamama na sajtovima) a drugi je offline i odvijaće se preko lokalnih elektronskih i štampanih medija (TV Jagodina, Radio Jagodina, Novi Put), deljenjem flajera i promotivnog materijala. Takođe biće organizovana prezentacija projekta u javnom prostoru (kulturni centar, biblioteka i sl.), jedna tribina sa temom inkorporacije osoba sa invaliditetom u nove komunikacione tehnologije.

Održivost

Projekat portala ima tendenciju da bude održiv i nakon isteka od godinu dana. Interesovanje korisnika je presudno za opstanak portala a postojanje foruma garantuje da će poseta biti veća i redovnija. U tom smislu nam je potrebna inicijalna podrška za pokretanje i održavanje portala, a koja uključuje i saradnju relevantnih gradskih institucija i nadležnih ministartava. Takođe u sklopu portala će postojati opcija doniranja projekta. Postoji mogućnost korišćenja portala od strane osoba sa invaliditetom iz cele države i zemalja regiona sličnog govornog područja što garantuje duže sprovođenje projekta.

Vlasnik projekta

Centar za demokratsku inicijativu - CDI Jagodina

Doprineli su projektu

Andrija Bogdanović, Milan Miloradović, Nenad Bojić

CHALLENGE FINALIST

36 glasovi

Izazov

Kategorija

Glas naroda