Građanin - istraživač

Građanin - istraživač

Građanin - istraživač

Change

Pristup informacijama za građane BiH je i dalje izazov. Veliki dio bosansko-hercegovačkog društva i dalje ne zna da ima pravo na informaciju i da je to pravo garantovano Ustavom BiH. Ujedno, "pravo da znam" je i jedno od osnovnih demokratskih principa modernog društva, kakvom BiH teži. Kroz istraživačke projekte, CIN kontinuirano izvještava o problemima sa kojima se susreće Bosna i Hercegovina na svom putu u Evropu. Naše težište je na pričama koje su važne građanima ove zemlje, kako bi kroz novinske tekstove informirali i educirali građana te inicirali građanske akcije ka promjenama u društvu. U procesu istraživanja, CIN prikuplja ogroman broj informacija i zvaničnih dokumenta koji ostaju zarobljeni u arhivama i kompjuterima naših novinara. Jedna od osnovnih prepreka sa kojom se CIN bori već godinama je pronalaženje odgovarajućeg alata koji bi omogućio jasan i jednostavan pristup raspoloživim informacijama. Drugim riječima, želimo dati odgovore na pitanja kako i na koji način omogućiti građanima BiH da pretražuju dokumentaciju koju CIN posjeduje i na taj način dobiju dodatne informacije o temama o kojima je CIN izvještavao. U okviru projekta koji CIN predlaže, izradili bismo katalog raspoloživih dokumenata i informacija, te kroz izradu internet baze podataka ponudili sve raspoložive informacije / dokumente građanima uz mogućnost pretraživanja po ključnim riječima. Na ovaj način, omogućili bismo kolegama novinarima, predstavnicima civilnog društva i zainteresovanim građanima pristup službenim dokumentima i informacijama od interesa za dalje korištenje.

Technologies

Korisnici internet baze podataka, objavljene na CIN-ovoj web stranici, mogu pristupiti dokumentima na dva načina: pregledavanjem (browsing) i pretraživanjem (searching). Korisnici mogu čitati dokumente na CIN-ovom sajtu, ili ih mogu spasiti na svoje kompjutere (download) za dalje korištenje. Pregledanje će se bazirati na klasifikovanom inputu od strane CIN-a. Na primjer, korisnik može pronaći željenu informaciju / dokument putem ključnih riječi imena institucije, teme, ili slično. Pretraživanje se bazira na traženju cjelokupnog teksta u bilo kom dokumentu. Tehnički, ovaj proces zahtijeva indexirani katalog dokumenta, bazu podataka sa klasificiranim podacima, te web interface.

Timeline & Objectives

U prvoj fazi projekta, svi dokumenti koji se nalaze u arhivi CIN-a će biti kategorizirani i grupisani prema unaprijed utvrđenim kriterijima - prema oblastima, temama, institucijama, tipu informacija, itd. Svi dokumenti će biti skenirani u formatu koji dozvoljava njihovo pretraživanje. Tokom trajanja projekta, u saradnji sa Community Boost programerima, te profesionalcima koji rade na partnerskom projektu, CIN će razviti bazu podataka koja će sadržavati pretraživački alat. Kad bude završena, baza podataka će biti postavljena na postojeću web stranicu CIN-a, dok će hosting sadržaja biti obezbijeđen na CIN-ovom serveru.

Community Building

CIN je već poznat izvor vjerodostojnih informacija u zemlji i regionu. Osnovna zajednica je sastavljena od ljudi koji podržavaju rad CIN-a i redovno čitaju priče koje CIN objavljuje putem medija u BiH i regionu, naše web stranice, te putem web i elektronskih medija, Facebook i Twitter stranica. Kad bude postavljena, baza podataka će biti linkovana kroz parterske organizacije sa kojima CIN surađuje, pa se nadamo da ćemo ohrabriti širenje sadržaja u regionu.

Sustainability

Održivost projekta je garantovana CIN-ovim radom i praksom - naša misija je da pružimo građanima BiH i regiona informacije od važnosti. Baza podataka službenih dokumenata informacija će biti dodatak na naše osnovne informacije i biće kontinuirano dopunjavana sa novi informacijama koje budu u posjedu CIN-a. U kasnijoj fazi, CIN planira da linkuje ovu bazu kroz OCCRP regionalni projekat i baze podataka koje se koriste u regionalnoj razmjeni.

Project Owner

CIN

Project Contributors

CIN, OCCRP

CHALLENGE FINALIST

Category

Transparency

Website

Twitter