Resurs

Besplatni softver ili ćemo se skuvati kao žabe

Resource

Besplatni softuer je svugde i vi ga sigurno već koriste bez da to znate. Počevši od infrastrukture interneta i pretraživača veba poput Mozilla Firefox, baze podataka veb stranica, Android telefona, operativnog sistema Linux pa do ključnih vojnih ili naučnih sistema, besplatan softver čini sve to mogućim.

Autor: Arianit Dobroshi, FLOSSK, Kosovo

Politike izbora softvera u javnoj upravi Kosovo koštaju više nego sama njihova cena.
Pre nekoliko nedelja, Ministarstvo Javne Uprave je objavilo konkurs za analitičara softvera. Dužnosti i tehnologije kojima bi ova osoba trebala baviti su SQL Server, Oracle Database Server 10g/11i, Adobe LiveCycle, ASP.NET  C#, VB.Net, svi softveri ili tehnologije koje su zatvorene i skupe za razvoj tehnologija na vebu.

Plata? 400 evra. S druge strane, vlada Kosova troši oko 2 miliona godišnje samo za licence za softverske proizvode Mircosoft-a.

Pre nego što nastavite da čitate, za vas koji poznajete ove proizvoda, koja je vaša refleksivna reakcija na ove zahteve?

Vidite li ironiju? Da li ste šokirani? Najsiromašnija zemlja u Evropi koristi najskuplje i najzatvorenije moguće tehnologije. Oracle korporacija, čije skupe proizvode za baze podataka koristi Vlada Kosova, nedavno je postala vlasnik alternativnog proizvoda otvorenog i besplatnog koda, MySQL. MySQL je najkorišćenija baza podataka na tržištu. Koristi se od strane kućnih aplikacija pa do internet kompanija kao što je Yahoo. Jedan od mojih međunarodnih prijatelja priča fascinantnu priču o tome kako je uspeo da organizuje informacioni sistem OEBS misije na Kosovu oko ovog proizvoda, pre nego što ga je zaposlio prijašnji vlasnik MySQL-a. I dalje rade kao što sam ih ostavio, ponosno je pričao on. Zašto MySQL nije dovoljno dobar za upravu Kosova, ali je za OEBS i za većinu sajtova na svetu. Da li je to zato jer je je besplatan? Zašto treba studenti, budući zaposlenici MJU-a da uče na piratskom softveru? Koji je službenik postavio takve politike? Kakve su beneficije dobili ovi zvaničnici da naprave ovaj izbor? Da li bi napravili isti izbor kada bi plaćali iz svog džepa? Ovo je zloupotreba poreza najsiromašnijih građana u Evropi, građana republika sa 40% nezaposlenosti. Ovo je zločin.

Ali, vi verovatno niste primetili ironiju. Jer je ovo postalo kao kuvanje žaba. Žaba se stavi u lonac hladne vode na vatru i uopšte ne primećuje da se kuva. Tako završi jadnica, uočavajući veoma kasno ishod njene sudbine.

Besplatni softuer je svugde i vi ga sigurno već koriste bez da to znate. Počevši od infrastrukture interneta i pretraživača veba poput Mozilla Firefox, baze podataka veb stranica, Android telefona, operativnog sistema Linux pa do ključnih vojnih ili naučnih sistema, besplatan softver čini sve to mogućim.

Znate gde je druga ironija? Pokazao sam gore navedene zahteve jednom američkom investitoru/profesoru, koji pomaže austrijskim preduzetnim studentima da započnu svoje firme. Proveo je samo nekoliko dana na Kosovu. Takođe sam mu rekao o neuspelom tenderu, vrednim desetine miliona, za licence za Kosovske škole. Austro-amerikanac je gnevno reagovao, takvim gnevom za koji se bojim da smo mi odavno zaboravili sposobnost da osećamo. Rekao je kako je moguće da je nezaposlenost 40%, nigde nismo videli obrađenu zemlju, dok vlada troši 700 miliona evra u izgradnju autoputa?

Slično tome, dok se vlade poput one Kantona Ženeve ili grada Minhena, među najbogatijima na svetu, prebacuju na besplatne sisteme informativnog softvera GNU/Linux, siromašno Kosovo kupuje Oracle licence i stvara zatvorene ekosisteme, čije će cene dugo da plaćaju poreski obaveznici Kosova.

Bojim se da nas talas kuva kao žabe.

Datum

02/11/2013 - 17:26