Resurs

Open Government Data – Osam principa za odgovornu vlast

Resource

Vlade država tokom svog uobičajenog rada proizvode i prikupljaju razne podatke koji kada postanu dostupni javnosti imaju ogromnu korist i važnost za cijelu zajednicu. Samo neka od područja na kojima se vidi značaj „Open Government Data“ su - transparentnost i demokratska kontrola vlasti, građanska participacija, povećanje efikasnosti vlasti...

Autor: Dalio Sijah, UG Zašto ne

U zemljama Balkana gotovo nemoguće je naći potpunu primjenu principa „Open Government Data“, koji ukratko podrazumijeva transparentnu i odgovornu Vladu i komunikaciju njenih predstavnika sa građanima. Otvorene baze podataka podrazumjevaju njihovu dostupnost svima koji žele da dođu do njih, a Vladini podaci su svi podaci koji su proizvedeni ili zvanično odobreni od strane same Vlade ili nekog vladinog tijela. Vlade država tokom svog uobičajenog rada proizvode i prikupljaju razne podatke koji kada postanu dostupni javnosti imaju ogromnu korist i važnost za cijelu zajednicu. Samo neka od područja na kojima se vidi značaj „Open Government Data“ su - transparentnost i demokratska kontrola vlasti, građanska participacija, povećanje efikasnosti vlasti...itd. - što je vrlo značajno i za organizacije civilnog društva koje se bave odrgovornošću vlasti. Community boost_r donosi pregled principa na kojima bi trebali počivati „Open government data“. 

2007. godine radna grupa sastavljena od 30 zagovarača otvorenih baza podataka u Sebastpolu u Californiji razvila je 8 principa na kojima treba da se zasnivaju “Open Government Data”. Ti principi postali su do danas početna tačka za provjeru otvorenosti i transparentnosti vladinih zapisa. Principi definišu open government data kao javne podatke koji su kompletni, primarni, aktuelni, dostupni, tehnički obradivi, nediskriminatorni, neimovinski i potpuno besplatni.

Osam principa Open Government Data

1. Podaci moraju biti kompletni

Svi javni podaci su dostupni i elektronski pohranjeni uključujući dokumente, baze podataka, transkripte i audio vizuelne zapise. Javni podaci nisu podložni kontroli privatnosti, ograničenjima od strane vlade ili drugih državnih tijela. 

2. Podaci moraju biti primarni

Podaci trebaju biti objavljeni u izvornom formatu, po mogućnosti u cijelosti, a ne u skraćenoj ili izmijenjenoj formi. 

3. Podaci moraju biti aktuelni 

Podaci trebaju biti dostupni u što kraćem vremenskom periodu nakon što su producirani. 

4. Podaci moraju biti dostupni

Podaci trebaju biti dostupni što širem krugu korisnika u razne svrhe. 

5. Podaci moraju biti mehanički obradivi 

Podaci su struktuirani tako da dozvoljavaju njihovu automatsku obradu. 

6. Pristup podacima mora biti nediskriminatoran

Podaci su dostupni svima, bez potrebe registracije. 

7. Podaci moraju biti nevlasnički 

Podaci su objavljeni u formi u kojoj niko nema ekskluzivnu kontrolu. 

8. Podaci moraju biti besplatni 

Podaci ne podliježu copiriht-u, patentiranju ili bilo kojoj regulaciji. Privatnost, sigurnost i privilegije trebaju biti odobreni od tijela vlade. 

Na kraju svi podaci moraju biti pregledni, a kontakt osoba ispred vlade bi trebala biti od koristi korisnicima podataka. Kontakt osoba bi trebala da odgovara na žalbe oko povrede principa otvorenosti, a pravosudni organi države moraju imati pravo da utvrde da li su principi ispravno primjenjeni. 

Pregledom ovih principa, može se zaključiti da ne postoji gotovo niti jedna Vlada u regiji koja potpuno poštuje ovih 8 principa. Obzirom da je koncept Open Government Data prilično nov i da se organizacije civilnog društva širom svijeta bore za uspostavu ovih principa, biće potrebno još neko vrijeme da se oni primjene u zemljama Balkana. No jačanjem civilnog društva i stalnim insistiranjem na transparentnoj i odgovornoj vlasti koja svoje podatke dijeli sa građanima može se postići što veća otvorenost vlasti i u segmentu Open Government Data. 

Jer u konačnici, što je vlast otvorenija za svoje građane u toliko je ona i demokratičnija. 

 

Datum

02/11/2013 - 16:56