Lost Money?

Lost Money?

Lost Money?

Naša online platforma nudi sveobuhvatnu sliku o tome na koji način se javna sredstva troše i pruža informacije i alate za učestvovanje u procesu donošenja odluka na nacionalnom i lokalnom nivou.

Naziv na engleskom /

Lost money? / Bani pierduti?

Koje društvene probleme želiš da rešiš projektom?

Na nivou opšte javnosti, ne postoji percepcija da se novac iz javnih finansija gubi zbog lošeg upravljanja ili korupcije. U većini slučajeva način na koji su javne finansije potrošene ostaje misterija za poreske obveznike. Sa izuzetkom nejasnih informacija koje se pojavljuju u masovnim medijima vezane za nekoliko investicionih projekata, građani nisu informisani o procesu budžetiranja, čak i kada su informacije javne i imaju zakonsko pravo da učestvuju u procesu.

Kako ih projekat rešava?

Naše rešenje je da uključimo informisano građansko društvo (poreske obveznike) u proces donošenja odluka koji se odnosi na prioritete u javnoj potrošnji. Dva glavna cilja su:

  1. Porast (kvalitativni i kvantitativni) svesti o pitanjima javne potrošnje
  2. Pružanje informacija i alata za uticanje na proces donošenja odluka.

Koji je trenutni status projekta?

Projekat je postavljen online i trenutno se nalazi u alpha verziji. Beta verzija će uskoro biti puštena u rad. Prva verzija je bila promovisana kroz integrisanu promotivnu kampanju, koja se fokusirala na online (društveni mediji, tradicionalne medijske objave, webcasts) i offline alate (okrugli stolovi sa različitim zainteresovanim javnostima, press konferencije, promo događaji, događaji participativnog budžetiranja).

Da li postoje offline komponente projekta?

U projektu, offline događaji su korišćeni u 3 svrhe:

  1. Uključivanje različitih ciljnih grupa (predstavnici relevantnih institucija);
  2. Promocija (press konferencija i lansiranje projekta, događaj sa 100 mladih građana);
  3. Participativno budžetiranje (iskorišćen za testiranje sadržaja i pristupa online eParticipativnog alata za budžetiranje).

Kako planiraš da razviješ projekat?

U drugoj fazi projekta želimo da osiguramo da građani imaju dovoljno informacija i alata da utiču na proces donošenja odluka. Koraci za ostvarivanje ovog cilja su u razvoju, uz pomoć grantova koje smo dobili za razvoj eParticipativnih funkcionalnosti za budžetiranje: web aplikacija za informisano participativno budžetiranje. Offline debate su predviđene za početak 2013.

Treća faza projekta je fokusirana na obimno razumevanje šire slike koja se odnosi na uticaj budžetskih odluka na razvoj. Želimo da razvijemo mapu investicija javnim budžetom koja će podrazumevati: evaluaciju trenutnog stanja po zadatim indikatorima na osnovu kojih će se proceniti prihodi i problemi državnog i 3 do 5 lokalnih budžeta; socio-ekonomske revizije kako bi se utvrdio uticaj indikatora na građane; evaluacija uticaja na javne ugovore/radove u ovim oblastima.

Ko je uključen u sprovođenje projekta?

Eksperti na terenu, IT stručnjaci, UI stručnjaci, koordinator projekta

Komentari o ljudskim resursima

Tim je trenutno relativno mali. Kako bi projekat evoluirao i napravio sledeći korak, dve do tri dodatne osobe bi bile potrebne za sadržinsku stranu projekta.

Da li postoje slični projekti vašem koji su vam služili kao inspiracija?

http://openspending.org/ http://www.budgetchallenge.org/ http://demo.budgetallocator.com/

Dodatni komentari

Voleli bismo da saznamo više o Restart projektima u regionu i da usvojimo za nas relevantne u Rumuniji.

Koji programski jezik je korišćen za razvoj projekta?

Initially, it used: Orchard, ASP.NET MVC4 and web API Azure, HTML5, jQuery, SQL Azure. The second version uses: PHP, SQL, HTML5, Wordpress

Ime organizacije koja vodi projekat

Funky Citizens

Ime organizacije koja vodi projekat na engleskom

Funky Citizens

Website organizacije

Tvoje ime

Elena Calistru

Zemlja

Romania

Kategorija

Website projekta