Resurs

Mobilne aplikacije za monitoring vlasti

Resource

 

 

By: Srećko Šekeljić, Innovation Project Strategist at the Institute for Sustainable Communities

Aktivisti na Balkanu sve više koriste internet i smartphone aplikacije za praćenje rada javnih servisa i za komunikaciju s izabranim zvaičnicima. Neke od tih aplikacija imaju podršku institucija vlasti, druge se doživljavaju kao vid pritiska na organe vlasti, dok su neke u velikoj mjeri kontroverzne. Pogledajmo nekoliko primjera. 

 

Kontrola policije / Naša patrola – monitoring policijskih patrola

Počet ćemo od kontroverznih aplikacija. Dvije Android aplikacije, Police Control (Policijska kontrola) iz Slovenije i Our Patrol (Naša patrola) iz Srbije, kreirane su kako bi se pratilo kretanje saobraćajne policije i mapirale lokacije radarskih patrola. 

 

 

Te se dvije aplikacije ne mogu, naravno, okarakterisati kao aktivističke, premda jedan od rezultata njihove upotrebe praktično jeste transparentniji rad policije. Izvorna namjena tih aplikacija je pomoći neopreznim vozačima da izbjegnu kazne za prebrzu vožnju. Međutim, ono što je kod njih problematično jeste činjenica da ih mogu koristiti i bjegunci pred zakonom kako bi izbjegli policijske patrole. Nadalje, mogu ih koristiti i organizatori nasilnih protesta kojima su u brojnim slučajevima potrebne infomacije o kretanju policije.

 

Međutim, postoji i nekoliko društveno prihvatljivih i moralno opravdanih aspekata koji bi nas mogli osloboditi krivice što koristimo te aplikacije. Ukoliko bi bilo koji protestanti koji se zalažu za pravednu stvar bili podvrgnuti represivnim mjerama od strane države, svakako bi se mogli pozvati na to da su aplikacije koristili u dobroj namjeri. Isto se odnosi i na aktiviste koji ispituju transparentnost u društu, kao i aktiviste čiji je zadatak omogućiti gađanima uvid u rad svih organa vlasti.

 

Aplikacije koriste eksternalizaciju kako bi geografski locirale i ucrtale policijske patrole na Google Maps. Korisnik samo jednim klikom može prijavti lokaciju policijske jedinice, ali i potvrditi odnosno osporiti lokacije policijskih patrola koje su prijavili drugi korisnici. Na osnovu ulaznih informacija i lokacija koje prijavljuju korisnici, aplikacija izračunava vjerodostojnost svake prijavljene informacije i upozorava korisnike da se približavaju mjestu radarske kontrole. 

 

Kontrolor – praćenje utroška javnih sredstava

Android mobilna aplikacija Kontrolor kreirana je kako bi se građanima Srbije omogućilo da odrede tačan iznos ukupnog poreza i drugih dadžbina koje država uzima pri svakoj njihovoj kupovini. To, naravno, ne podrazumijeva porez na prihod koji se direktno odbija od plata, honorara i drugih prihoda građana.  

 

Korisnici aplikacije samo treba da obezbijede ulazne podatke za svaku kupovinu, a aplikacija na osnovu toga izračunava ukupnu sumu koja pri datoj kupovini odlazi državi. Aplikacija je dobro integrisana u mreže Twitter i Facebook, a korisnicima omogućava da na društvenim mrežama razmjenjuju komentare i dalje šire svijest o potrebi za boljom fiskalnom odgovornošću.

 

Mreža za političku odgovornost (MPO) lansirala je tu aplikaciju kao dio jedne šire kampanje za smanjenje utroška javnih sredstava srbijanskih vlasti. Kampanja poziva na promjenu vladinih politika, te se zalaže za postavljanje velikog displeja na zgradu Ministarstva finansija sa brojačem srbijanskog javnog duga. Pitanje trošenja javnih sredstava jedan je od najvećih problema s kojima se Srbija suočava u sklopu dugotrajne ekonomske krize, s obzirom na to da rastući javni dug prelazi zakonsko ograničenje od 45% ukupnog BDP-a zemlje. MPO koristi društvene medije i sve dostupne formate kako bi građanima predočio informacije i analize, te kako bi ih pozvao na akciju.  

 

 

Moj odbornik – direktna komunikacija s lokalnim odbornicima

Moj odbornik je internet portal i Android mobilna aplikacija koja omogućava direktnu dvosmjernu komunikaciju između građana i njihovih izabranih predstavnika u lokalnim parlamentima.

 

Ta platforma, koju je pokrenula organizacija Proaktiv, omogućava građanima da ocijene rad svojih vijećnika, da im direktno šalju e-mailove, a u nekim opštinama čak se navode i direktni telefoni izabranih predstavnika. Odbornici, građani i javne ličnosti imaju mogućnost da pišu na blogu u sklopu platforme, da raspravljaju o najznačajnijim i najprisutnijim problemima, te da razmjenjuju primjere dobre prakse lokalnih institucija. Aplikacija nudi i neke zanimljive statističke podatke koji se uglavnom odnose na starosnu dob i spol odbornika, njihov nivo obrazovanja i broj odgovora na zahtjeve građana.

 

Prikupljanje informacija isprva nije teklo onako glatko kako se očekivalo jer na internetu nije bilo dovoljno dostupnih podataka o odbornicima. Proaktiv je morao ubijediti opštinske vlasti da počnu sarađivati s njim, a u nekim slučajevima bilo je neophodno obratiti se i povjereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu ličnih podataka kako bi se dobio pristup relevantnim podacima. Neki odbornici nisu čak imali ni e-mail adrese, pa im je ponuđena pomoć kod otvaranja njihovog prvog e-mail računa. Aplikacija trenutno pokriva 20 opština i gradova u Srbiji, sa 1246 lokalnih odbornika u bazi podataka, a planira se proširiti i obuhvatiti sve opštinske parlamente. 

 

 

 

Datum

06/05/2013 - 13:15

Tag