Resurs

Crowd-sourcing, mapiranje i mladi na Kosovu

Resource

Da li ste čuli za kovanicu “crowd-sourced”  u poslednjih nekoliko godina? Možete li da zamislite šta se može postići ako se primenjuje na tehnologiju?

Autor: Arbnor Hasani, UNICEF Innovations Lab, Kosovo

Počeli smo sa radom u Innovations Lab Kosovo (Laboratorij inovacija Kosova) krajem 2010, i bilo je bezbroj ideja o stvarima koje mozhemo da uradimo. Jedan deo laboratorije je samo o tehnologiji i postavili smo si za cilj da uvedemo neku inovativnu tehnologiju za rešavanje institucionalnog problema na Kosovu. Problem, jedan od mnogih, kojim smo želeli da se pozabavimo je bio: koji su resursi mladih dostupni na Kosovu, i gde su oni. Mi ovo nazvali “Kosovska mapa mladih”. Resursima mladih smo podrazumevali: NVO, Centre mladih, Odbore studenata, Odbor lokalnih akcija mladih i Klubovi vršnjaka.

Platforma koja je korišćena za izgradnju web sajt “Mapa mladih Kosova” je poznata kao Ushahidi . Ovo je alat za crowdsourced mapiranje koji je besplatan i otvoren izvor. Što je najvažnije, Ushahidi je interaktivna platforma mapiranja za prikupljanje podataka i vizualizaciju. To omogućava brzo prikupljanje tipično “kriznih” informacija od strane korisnika i vizualizuje ih na geografskoj karti. Svaki korisnik može da dostavi informaciju putem web forme i povezati je sa lokacijom na mapi. Otvorena priroda platforme znači da kad neko otkrije novi izvor mladih koji nije na mapi, može da podeli svoju lokaciju i slične informacije sa Mapom mladih Kosova.

Kako smo to uradili? Išlo je otprilike ovako: Instalirali smo i testirali platformu Ushahidi. Izradili smo listu prilagođavanja za sprovođenje prvenstveno da omogući korisnicima da dostave informacije sa prilagođenim oblicima za svaki tip izvora mladih, ali i da prilože informacije različitim mapama. Da bi bilo više privlačan javnosti da doprinese informacijama, Laboratorij je prikupljao spiskove i informacije iz različitih izvora, uključujući i Ministarstvo za omladinu, kulturu i sport. Mi smo ih objavili i označili informacije sa “Provereno” ili “Neprovereno”. Takodje smo lokaciju na karti specifikovali sa “precizna” ili “ne”. Mapa je interaktivna omogućavajući korisnicima da je uvećaju i smanjuju i da vide mehuriće na vrhu lokacija sa brojem raspoloživih resursa u i oko njega. Na kraju, više od 240 izvora mladih je mapirano i uprkos nedostatku aktivnosti da se promoviše, platforma je do sada imala oko 1000 posetilaca i saradnika.

Lab je inspirisao Laboratirij da koristi isti koncept za novi projekat. Ovaj put, koristiti će se da javnost prijavi kršenje zabrane pušenja na javnim mestima u Prištini. Platforma je sprovedena i uskoro će biti dostupna javnosti.

Ovaj projekat je primer tipa pristupa koji Innovations Lab Kosovo pokušava da dovede na Kosovo: omogućavanja korišćenja tehnologija otvorenih izvora i prilagoditi ih za rešavanje problema sa kojima se zajednice suočavaju. Mladi već imaju entuzijazam i veštine da ga sprovedu!

Datum

02/11/2013 - 12:53

Zemlja