Resurs

Mjerenje istine na Balkanu: građani zaslužuju istinu

Resource

Jedan od većih problema u odnosu građana i izabranih vlasti tranzicijskih zemalja Jugoistočne Evrope predstavlja nejasna veza između predizbornih obećanja partija koje dođu na vlast i njihovog kasnijeg institucionalnog djelovanja.

Autor: Dalio Sijah, UG Zašto ne

Jedan od većih problema u odnosu građana i izabranih vlasti tranzicijskih zemalja Jugoistočne Evrope predstavlja nejasna veza između predizbornih obećanja partija koje dođu na vlast i njihovog kasnijeg institucionalnog djelovanja. U toku izbornih kampanja građani zemalja Zapadnog Balkana najčešće slušaju jednostavne parole koje više imaju veze sa aktuelnom dnevno-političkom situacijom nego sa programskim dokumentima koji bi trebali jasno odrediti smjer političkog djelovanja partije koja će doći na Vlast. Obzirom da se nakon izbornih kampanja dešava da veliki broj građana svoj glas daje na osnovu subjektivne ocjene kandidata, a ne na osnovu programskih dokumenata koji iza njega stoje, a koji vrlo često nisu ni dostupni javnosti, postavlja se pitanje kako ocijeniti rad i odgovornost Vlasti nakon izbora.

Kako bi se  izmjerio kvalitet predizbornih programa političkih partija u BiH i njihovog približavanja građanima prije Opštih izbora 2010. godine, pokrenuta je web platforma Istinomjer. Cilj platforme, koju je u BiH pokrenula UG „Zašto ne“ iz Sarajeva je bio da podstakne stranke na odgovorniji pristup kako kreiranju, tako i ispunjavanju svojih predizbornih obećanja. 

Tako je putem Istinomjera prvi put u BiH izvršena analiza ispunjenosti obećanja pet partija koje su bile na vlasti od 2006. do 2010. godine, a pokazala je da su partije u potpunosti ispunile samo 5% datih obećanja. Ukupno je tada ispunjeno 18 od ukupno 367 datih obećanja. Djelimično je u tom mandatu ispunjeno samo 27% obećanja. Interesano je i da je analiza pokazala da je od svih ovih obećanja samo nešto više od pola ili njih 54% ocjenjeno kao konkretno.

Nakon što su održani izbori 2010. godine izvršena je i analiza konkretnosti predizbornih obećanja onih partija koje su formirale vlast u oba entiteta u BiH, sa ciljem utvrđivanja kvaliteta i utemeljenosti izbornih programa koje su vladajuće partije ponudile svojim glasačima i glasačicama. Putem platforme objavljeni su i periodični izvještaji koji su pratili dinamiku ispunjavanja obećanja nakon što su konstituisani svi nivoi Vlasti u BiH.

Pored analize predizbornih programa i dinamike njihovog ispunjavanja Istinomjer svakodnevno objavljuje i ocjenjuje medijske izjave političkih aktera na vlasti gdje za parameter uzima njihove ranije izjave prikupljene iz medija. Ova sekcija stranice treba da ukaže na istinitost ili neistinitost u riječima koje izgovore politički akteri u javnom prostoru, te da građanima pruži uvid u rad ljudi koje su izabrali.

Tekstove i analize Istinomjera čitaoci u BiH su mogli pratiti i putem sedmičnog časopisa Dani gdje je Istinomjer imao svoju stranicu, kao i putem FB stranice.

Sa istim ciljem projekat Istinomer je pokrenut i u Srbiji 2008. godine, a pokretač platforme je UG “Crta” iz Beograda. Za razliku od projekta u BiH Srbijanski Istinomjer bavi se isključivo analizom dnevnih izjava političara na vlasti u Srbiji, a njihovu misiju najbolje opisuje pasus napisan na njihovoj web stranici:

“Političari postoje radi građana, a ne obrnuto. Dužnost političara nije samo da rade u interesu građana, već i da govore na način koji će građani razumeti i koji će građane podsticati na učešće u političkom životu. Građani zaslužuju istinu. Oni treba da znaju za šta tačno se ko od političara zalaže, koliko su dosledni u svom zalaganju i koliko su verni onome što je ranije obećano.”

Tokom četiri godine postojanja srbijanski Istinomjer je analizirao blizu 2000 pojedinačnih izjava političkih aktera u Srbiji i ostvario značajan uticaj u javnosti, ali i političkim krugovima. Prije posljednjih izbora u Srbiji 2012. godine organizovali su niz predizbornih debata, a jednom sedmično analize izjava objavljuju se u dnevnim novinama Blic.

Najmlađi sajt ove vrste na Balkanu pokrenut je u Makedoniji 2011. godine  od strane organizacije Metamorfozis iz Skoplja. Platforma Vistinomer bavi se analizom predizbornih obećanja partija u Makedoniji, kao i analizom izjava političkih aktera. Do danas su putem platforme analizirana sva predizborna obećanja dvije partije na vlasti u Makedoniji, kao i izvršena analiza velikog broja dnevnih izjava aktuelnih političara.

Baziran na iskustvu ove tri zemlje koje su do sada implementirale projekat Istinomjera, uskoro će biti pokrenut i Istinomjer za Crnu Goru u kojoj se ove godine održavaju Opšti izbori. Pored crnogorskog Istinomjera, portal će uskoro biti pokrenut i u Albaniji, dok portal već neko vrijeme postoji i na Kosovu (http://levizjafol.org/en/ftv).

U četiri godine koliko je proteklo od uspostavljanja prvog portala u Srbiji, može se reći da je Istinomjer postao nezaobilazna platforma za sve one koji se bave odgovornošću vlasti, ali i za sve građane koji žele biti u toku sa  izjavama izabranih političara. O uticaju Istinomjera na Balkanu svjedoči i broj tekstova drugih medija koji su napisani na temu analiza predizbornih obećanja, njihove ispunjenosti, konkretnosti, ali i ne mali broj reakcija samih političara na objavljene analize.

Datum

02/11/2013 - 17:38