Resurs

Otvoreni podaci – albanska priča

Resource

 

By: Aranita Brahaj – voditelj projekta Otvoreni podaci Albanija

Otvoreni podaci ili otvoreni vladini podaci predstavljaju veoma važan momenat, osnovni element kod sistema otvorene vlasti. Otvoreni podaci znače otvoreno znanje, po definiciji: otvoreno znanje je svaki sadržaj, informacija ili podatak koje građani mogu slobodno koristiti, ponovno koristiti i redistribuirati – bez bilo kakvih pravnih, tehnoloških i društvenih ograničenja. To je tehnička definicija. Međutim, otvoreni podaci nisu samo novi tehnički standard objavljivanja podataka. Oni predstavljaju i jednu novu filozofiju i praksu. Otvoreni podaci jesu novi standard demokratije.

 

Albanski Institut za Nauku, (AIS), nevladina organizacija koja provodi nekoliko projekata u kojima nove ideje služe transparentnosti, boljem sistemu upravljanja i odgovornosti, od decembra 2010. U Albaniji uspješno provodi projekat nazvan Otvoreni podaci Albanija (ODA) – Promoviranje transparentnosti putem podataka. Približno 350 naučnih članaka sa podacima o ekonomiji, javnim finansijama, demografiji, zdravlju, obrazovanju, ekologiji i društvu učinjeno je dostupno albanskoj javnosti uz oznaku „otvoreno“. Ideja iza toga bila je kreiranje portala i pokreta za projekat Otvoreni podaci Albanija.

 

 

Ideja za rad sa otvorenim podacima javila se nakon gledanja prezentacija Hansa Roslinga GapMind na YouTube-u. Autor daje novo značenje brojevima; njegova analiza gotovo da brojevima daje ljudsko lice. Hans Rosling nas je inspirisao pa smo pomislili da bi bilo sjajno porediti i kombinirati podatke o albanskoj ekonomiji i društvu.

 

Prije tri godine počeli smo rad na projektu Otvoreni podaci Albanija, premda smo gotovo godinu dana potrošili kako bi smo osigurali finansijsku podršku za projekat.  Od decembra 2010. grupa stručnjaka iz Albanije, koja se sastoji od programenra i stručnjaka za semantički web, stručnjaka za javne finansije te za javnu komunikaciju, radi zajedno u okviru projekta Otvoreni podaci Albanija. Sve su to nezavisni stručnjaci, a donator je Fondacija otvoreno društvo. Kako bismo različite kategorije upoznali sa konceptom otvorenih podataka radili smo prema specijalnom programu koji je podrazumijevao obuku, radionice i manifestacije kao što je Hackaton (hakerski maraton) ili Datathon (maraton otvorenih podataka). Pokret otvorenih podataka blisko je povezan sa novinarstvom otvorenih podataka i aktivizmom otvorenih podataka.

 

Novinarstvo otvorenih podataka

Indikatori objavljeni u sklopu projekta ODA ukazuju na visok nivo ponovne upotrebe podataka. Kako je utvrđeno monitoringom medija, u 98% slučajeva podaci objavljeni u sklopu projekta ODA korišteni su i citirani u novinama i na labanskim televizijskim stanicama. Dio medijskih izvještaja nalazi se u rubrici „Otvoreni podaci Albanija u medijima". Otvoreni podaci Albanija jeste projekat čiji uspjeh je zagarantovan pratnerstvom između civilnog društva i medija.

 

Aktivizam otvorenih podataka

U početku je ta ideja prezentirana i prihvaćena među albanskim novinarima, a potom i među studentima i akademskim tijelima. Međutim, sada čak i građanski aktivisti uviđaju da im otvoreni podaci mogu pomoći da uspješnije organizuju svoje kampanje. Danas grupa albanskih udruženja radi na dokumentovanju nedostatka finansijske podrške za javnu onkološku kliniku. Premda broj ljudi kojima je dijagnosticiran rak iz godine u godinu raste, budžetska sredstva za jedinu javnu bolnicu koja liječi pacijente oboljele od raka sve više se smanjuju.

Kako bi smo osnažili zajednicu, organizovali smo DataThon Albania – Hackathon dan u Tirani. Po modelu ustaljenih međunarodnih hakerskih maratona, manifestacija Open DataThon Albania okupila je studente, stručnjake, društvene aktiviste koji rade na aplikacijama, objavljivanju podataka, kreiranju vizualizacija i objavljivanju analiza zasnovanih na otvorenim podacima.

 

Otvoreni podaci za balkanske zemlje

Open Data Albania, svako može naći podatke iz različitih oblasti, kao što su ekonomija, javne finansije, obrazovanje, zdravlje, okoliš, kriminalitet, itd. Ti podaci direktno odražavaju stanje u albanskoj ekonomiji i društvu. Pored toga, neki od podataka daju poređenje između zemalja balkanske regije, [3] na primjer, stopa nezaposlenosti u Albaniji i poređenje sa stanjem u regiji. Projekat Otvoreni podaci Albanija daje grafički prikaz određenih komparativnih analiza po različitim indikatorima za neke zemlje Balkana. Na primjer, u pogledu stope nezaposlenosti Albanija je na petom mjestu, iza Makedonije (33%), Bosne i Hercegovine (24%), Srbije (17,4%) i Turske (17%). Iza Albanije nalaze se Crna Gora (11%), Grčka (9,4%) i Hrvatska (9,2%).  

Uskoro će tim stručnjaka koji radi u sklopu projekta Otvoreni podaci Albanija promovirati i finalizirati nove instrumente i modele za bolji sistem upravljanja, transparentnost i odgovornost, što je dio projekta Otvorena potrošnja – Albanija. Građani postkomunističkih zemalja imaju tendenciju da tolerišu zloupotrebu javnih sredstava i zloupotrebu položaja državnog službenika i odgovornosti prema građanima. Instrumenti kao što su Otvorena (javna) državna blagajna, Mapa novca ili Kruh svagdašnji pokazuju direktan doprinos građana državnim finansijama i različitim aspektima svakodnevnog života. Slični instrumenti imaju velikog uticaja na percepciju „Javnog novca“ i smatramo da su veoma značajni u promjeni mentaliteta građana u korist većeg elektronskog učešća.

 

 

The picture of the War Message to the Congress belongs to the Woodrow Wilson Presidential Library Archives and has been taken from FLICKR. It has no known copyright restrictions.

 

 

Datum

05/10/2013 - 10:43